utfallande-prototyp-motor-400

Compotech på 3 minuter

Compotech säljer motorer, HMI-produkter, sensorer och magnetiska komponenter. Vi utvecklar dessutom kompletta elektroniska och elektromekaniska system och delsystem baserade på teknologier inom våra fyra expertisområden. Detta gör att vi kan erbjuda allt från en standardkomponent till en komplett produkt eller system med helhetsåtagande – och allt däremellan.

Compotech ingår i Addtech

En teknikkoncern med ca 2200 medarbetare, en årsomsättning om ca 6,5 miljarder SEK och försäljning till ett 30-tal länder. Addtech verkar inom valda nischer på marknaden för högteknologiska produkter och lösningar. Kunderna finns främst inom tillverkande industri och offentlig sektor.

Läs mer om Addtech

Kvalitet, miljö och socialt ansvar

Compotech är certifierat enligt både ISO9001 och ISO14001. Vi arbetar dessutom utifrån Addtechs Code of Conduct och vi har en egen kvalitetsorganisation i Kina för att säkerställa att våra underleverantörer uppfyller våra krav på kvalitet, miljö och socialt ansvar.

Förkärleken för utmaningar

Vi gillar utmaningar. Gärna så tuffa att andra redan gått bet. Här får personalens samlade expertis lysa igenom, tillsammans med en osviklig vilja att aldrig misslyckas. Det innebär att vi inte bara arbetar med komponenter och delsystem av olika slag – nej, vi bemästrar varenda aspekt av dem och kan därför gå in i projekt med ett stort mått kreativitet.

Utfallande rymd

Från rymdindustrin till framtidens energi

Den nordiska tillverkningsindustrin är bredare än någonsin – och vi är representerade inom nästan alla branscher. Bland våra projekt hittar du framtidens vågkraftverk, precisionsborrar till flygindustrin, utrustning som gör livet bättre för såväl bönder som deras boskap och komponenter så tåliga att de får följa med på rymdäventyr. Här på Compotech är ingen dag den andra lik, vilket också är god anledning till varför vi vet att du väljer rätt partner i oss!

Kontakta oss

Här är hela vårt gäng. Hör av dig till oss med dina utmaningar!

carina-branden

Carina Brandén

Order/logistik motor

carina.branden@compotech.se
08-441 58 14
carolinefolcker

Caroline Folcker

Order/logistik komponenter

caroline.folcker@compotech.se
08-564 899 10
catharinajohnsson

Catharina Johnsson

Ekonomi

catharina.johnsson@compotech.se
08-441 58 02
fredrik-stahl

Fredrik Ståhl

Marknadschef & Utvecklingschef

fredrik.stahl@compotech.se
08-441 58 13
hein-van-der-waals

Hein van der Waals

Försäljningschef Benelux

hein.vdwaals@compotech.se
+31 6 406 365 09
helen-myrback

Helén Myrbäck

Order/logistik magnetiskt

helen.myrback@compotech.se
08-441 58 12
jan-eriksson

Jan Eriksson

Business development Director

jan.eriksson@compotech.se
08-441 58 01
jan-rollstedt

Jan Rollstedt

Projektledare

jan.rollstedt@compotech.se
08-441 58 17
jenni-henriksson2

Jenni Henriksson

Order/logistik komponenter

jenni.henriksson@compotech.se
08-544 405 74
jessicabrinning

Jessica Brinning

Order/logistik motor

jessica.brinning@compotech.se
08-441 58 19
Jim-Franzén

Jim Franzén

Affärsutveckling

jim.franzen@compotech.se
08-441 58 26
johan-engstrom

Johan Engström

Säljare/Applikationsingenjör belysningskomponenter

johan.engstrom@compotech.se
08-441 58 08
kristerlarsson

Krister Larsson

Avdelningschef motorer

krister.larsson@compotech.se
08-441 58 22
kristina-kristoffersson

Kristina Kristoffersson

Säljare/Applikationsingenjör frekvens

kristina.kristoffersson@compotech.se
08-564 899 12
lena-refterberger

Lena Reftberger

Projektledare marknadsföring

lena.reftberger@compotech.se
08-441 58 15
martin-tarnroth

Martin Tärnrot

Säljare/Applikationsingenjör motorer

martin.tarnrot@compotech.se
08-441 58 24
Mattias Johansson

Mattias Johansson

Säljare/Applikationsingenjör omkopplare

mattias.johansson@compotech.se
08-441 58 11
Mattias Westerberg

Mattias Westerberg

Säljare/produktspecialist kablage

mattias.westerberg@compotech.se
08-441 58 18
Michael-Ullskog

Michael Ullskog

VD

michael.ullskog@compotech.se
070-603 75 74
michael-yao

Michael Yao

Sourcing Kina

michael.yao@compotech.se
08-441 58 09
pellealmgren

Pelle Almgren

Säljare/Applikationsingenjör motorer

pelle.almgren@compotech.se
08-441 58 20
per-holmqvist

Per Holmqvist

Affärsutveckling

per.holmqvist@compotech.se
08-441 58 07
per-rundbom

Per Rundbom

Affärsutveckling

per.rundbom@compotech.se
08-441 58 03
peterludwig

Peter Ludwig

Säljare/Applikationsingenjör motorer

peter.ludwig@compotech.se
08-441 58 21
Rashin_Kabiri

Rashin Kabiri

Kvalitetsledare

rashin.kabiri@compotech.se
08-441 58 25
robert-hultbom

Robert Hultbom

Säljare/Applikationsingenjör HMI & Kraft

robert.hultbom@compotech.se
08-564 899 07
rosmemary-uppgard

Rosemary Uppgård

Säljare/Applikationsingenjör motorer

rosemary.uppgard@compotech.se
08-441 58 05
simon-johansson

Simon Johansson

Säljare/Applikationsingenjör motorer

simon.johansson@compotech.se
08-441 49 01
staffan-tornblad

Staffan Tornblad

Produktansvarig lindade komponenter

staffan.tornblad@compotech.se
08-441 58 06
susanne-svanberg

Susanne Svanberg

Order/logistik komponenter

susanne.svanberg@compotech.se
08-441 58 04
tim-ahlen

Tim Åhlén

Avdelningschef komponenter

tim.ahlen@compotech.se
08-441 58 16


Anmäl dig till vårt nyhetsbrev